تاکید بر تسهیل و روان‏ سازی تولید و سرمایه‏ گذاری در «کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی»
1399/09/18

اولین جلسه «کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی» به منظور بحث و بررسی در خصوص نحوه پیگیری و رفع مشکلات واحدهای تولید و کسب و کارهای کشاورزی، با حضور معاون برنامه‏ ریزی و اقتصادی،  مدیرعامل بانک کشاورزی، رئیس سازمان امور اراضی کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، مدیرکل امور استان ها، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، نماینده اتاق ایران و مدیرکل امور اقتصادی، در تاریخ 99/9/18 در معاونت برنامه ریزی تشکیل گردید.

آقای دکتر کیخا معاون برنامه ریزی و اقتصادی در اولین جلسه «کارگروه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی» با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید و سرمایه گذاری در کشور و ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی برای تشکیل این کارگروه بر ظرفیت های کارگروه مذکور در تسهیل و روان سازی تولید تاکید کردند. ایشان وظایف اصلی کارگروه را به شرح ذیل برشمردند:

1. بررسی و حل مشکلات واحدهای تولیدی و کسب و کار کشاورزی
2. اخذ تصمیم در خصوص رفع موانع خاص و مقطعی مخل تولید کشاورزی و ارائه راه­ حل­ کوتاه ­مدت
3. اخذ تصمیم و پیگیری در خصوص رفع موانع تأمین مالی و جذب سرمایه در بخش کشاورزی
4. رفع موانع تکمیل و بهره برداری طرح­های نیمه­ تمام بخش کشاورزی
5. رفع موانع مربوط به صدور مجوزها و پاسخ استعلام­های صادره از سوی دستگاه‏ های اجرایی ذیربط
6. پیگیری در جهت رفع موانع قضایی و نظارتی کسب و کارهای کشاورزی
7. پیشنهاد اصلاح قوانین، مقررات و ضوابط و رویه‌های مرتبط با تولید و خدمات در زمینه‌های تسهیل امور سرمایه‌گذاری، صادرات، واردات، امورگمرکی، بانکی، مالیاتی، بیمه ­ای، محیط‌زیستی، منابع طبیعی و سایر امور مرتبط با بخش تولید کشاورزی به مراجع ذی­صلاح.

دکتر کیخا در ادامه افزودند اولویت اول کارگروه پیگیری و حل مسایل با استفاده از ظرفیت داخل وزارتخانه باید باشد و چنانچه مشکلاتی فرابخشی وجود داشت لازم است از ظرفیت سایر سازمان ها و دستگاه های بیرونی بهره برد.

در این جلسه آقای دکتر زالی دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز دیدگاه ها و تجربیات خودشان در ستاد را برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و همچنین رفع موانع ناشی از قوانین و آئین نامه ‏های اجرایی بخش های تخصصی ارایه نمودند. در پایان کلیه اعضاء نظرات و دیدگاه خودشان را برای استفاده حداکثری از ظرفیت های کارگروه بیان نموده و در ادامه جناب آقای دکتر کیخا معاون برنامه ریزی و اقتصادی ضمن جمع‏بندی بیانات محورهای کاری کارگروه را در جلسات آتی بشرح ذیل اعلام نمودند:

1. تهیه پیش نویس آیین نامه داخلی کارگروه توسط دفتر امور اقتصادی و ابلاغ آن به اعضا
2. هماهنگی و یکپارچگی سیاست های اجرایی و بخشنامه های مرتبط قبل از ابلاغ از طریق ارایه و بحث در کارگروه
3. ارایه راهکاری برای تبیین و تعیین اولویت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی
4. امکان سنجی در خصوص راه اندازی سامانه ای برای ارایه مشکلات و موانع سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از سراسر ایران.
5. ارایه گزارشی از وضعیت صدور مجوز و استعلامات توسط رئیس محترم سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و تصمیم گیری در خصوص موانع مرتبط با فضای کسب و کار.
6. تصمیم در خصوص نحوه فعال سازی واحدهای راکد و نیمه فعال پس از ارایه تجربه سازمان جهادکشاورزی استان تهران در خصوص فعال سازی واحدهای غیر فعال و راکد استان
7. ارایه گزارشی تحلیلی از اثربخشی تسهیلات و تغییر رویکرد در تامین مالی طرح های بخش کشاورزی توسط دفتر امور اقتصادی و بانک کشاورزی به صورت مشترک
تعداد مشاهده خبر539 بار
تصاویر مرتبط

  • 1_0
  • 2_0
  • 3_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal