نشست صمیمانه معاون محترم برنامه ریزی و اقتصادی با مدیران و کارکنان دفتر امور اقتصادی
1399/04/25

نشست صمیمانه معاون محترم برنامه ریزی و اقتصادی با مدیران و کارکنان دفتر امور اقتصادی در مورخ 99/4/24 برگزار گردید.

در این نشست که به منظور آشنایی آقای دکتر کیخا با کارکنان و وظایف دفتر امور اقتصادی تشکیل گردید، در ابتدا ایشان در مورد لزوم نگاه کارشناسی و علمی به مسائل اقتصادی به منظور حل مشکلات اقتصادی بخش کشاورزی را مورد تأکید قرار دادند.

سپس در ادامه جلسه آقای دکتر خالدی مدیر کل دفتر امور اقتصادی، ضمن عرض تبریک و خیر مقدم به معاون محترم برنامه ریزی و اقتصادی، توضیحاتی را در رابطه با وظایف و اقدامات دفتر امور اقتصادی بشرح ذیل، بیان نمودند:

- بهبود فضای کسب و کار و اصلاح فرآیند صدور مجوزها

- تجهیز منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

- تأمین اعتبارات و تسهیلات بانکی برای اجرای رسته فعالیت های اولویت‏دار بخش کشاورزی، در قالب بند (الف) تبصره «18» قانون بودجه.

- شرکت فعال در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای انعکاس مشکلات قانونی و اجرایی و اتخاذ راهکار مناسب برای رفع مشکلات مطروحه در زمینه طرحهای بخش کشاورزی.

- تأمین منابع ارزی و فاینانس برای اجرای طرح های اولویت دار بخش کشاورزی از جمله طرحهای آب و خاک در استانهای خوزستان ، ایلام و سیستان و بلوچستان.

- تأمین مالی برای اجرای ذخایر راهبردی.

- پیگیری کلیه امور مربوط به اشتغال و کارآفرینی به ویژه اقدامات مربوط به قانون حمایت از اشتغال پایدار روستایی و عشایری.

- انعقاد قراردادهای کمک های فنی و اعتباری برای وجوه اداره شده بخش کشاورزی نزد بانک های عامل و تجهیز تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای سرمایه گذاران بخش کشاورزی.

- اجرای سیاست های حمایتی از طریق بیمه و مالیات در بخش کشاورزی.

- پیگیری اجرای بند (ذ) ماده «33» قانون بودجه برای تخصیص حداقل 15 درصد از متوسط تسهیلات اعطایی بانک های غیر تخصصی به بخش کشاورزی در تسهیلات طرح های پیشران و فیزیکی عملیات کاشت ، داشت و برداشت.

- اجرای اقدامات لازم برای برخورداری بخش کشاورزی از حمایت های پیش بینی شده قانون برای کسب و کارهای آسیب دیده در چارچوب تسهیلات کرونا.

- طراحی و تکمیل سامانه سیتا (سیستم یکپارچه تسهیلات اعتباری) ، طی سالهای اخیر، به منظور انجام کلیه امور مربوط به ثبت تقاضای متقاضیان تا مرحله احراز هویت، بررسی و تائید فنی مالی و اقتصادی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان و بانک عامل به صورت بر خط و همچنین اخذ گزارشات طرحهای معرفی شده، مصوب و انعقاد قرارداد شده از سامانه مذکور.

در ادامه ایشان نقش معاونت برنامه ریزی و اقتصادی و دفتر امور اقتصادی را ارائه رویکردهای جدید به معاونت ها و سازمان های تابعه و سازمان جهاد کشاورزی استان ها و ریل گذاری و جهت دهی آنها به این رویکردها عنوان نمودند. از جمله این رویکردها حرکت از کشاورزی تولید محور Agriculture به سمت کشاورزی بازار محور (Agribusiness) با تاکید بر زنجیره های ارزش و کشاورزی قراردادی عنوان نمودند که توسط دفتر امور اقتصادی ارائه و پیگیری شده و مورد استقبال مدیران و سیاستگذاران ارشد داخل و خارج وزارتخانه در سطح ملی و استانی و همچنین بخش خصوصی و اتحادیه ها و تشکل های مربوطه قرار گرفته است.

سپس سایر کارکنان دفتر امور اقتصادی ضمن معرفی وظایف سازمانی به معاون برنامه ریزی و اقتصادی ارائه و نقطه نظرات برای تسهیل در امور را بیان نمودند.

تعداد مشاهده خبر90 بار
تصاویر مرتبط

  • 1_0
  • 2_0
  • 3_0
  • 4_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal