گفتگوی آقای دکتر محمد خالدی مدیر کل دفتر امور اقتصادی و آقای سید مظفر عبداله مدیر عامل شرکت کشت و صنعت رژین تاک در برنامه رویش از شبکه آموزش
1399/08/21

آقای دکتر محمد خالدی، کشاورزی قراردادی را این گونه تعریف نمودند :

کشاورزی قراردادی ، نوعی قرارداد است که برای یک مدت معین بین کشاورزان با شرکتی پشتیبان، بصورت شفاهی و کتبی و پیش از فرآیند تولید، منعقد می گردد. کشاورزی قراردادی به عنوان یک روش تامین مالی توسط فائو تایید گردیده است. با این روش ، کشاورزان به بازار های داخلی و بین المللی وصل می نماید و به نوعی تجاری سازی کشاورزی است. در این نوع قرارداد شرکت پشتیبان یا یک شرکت سرمایه گذار که بازار را می شناسد با یکسری کشاوزان خرده پا که شناختی از بازار ندارند و نمی توانند محصولات خود را به بازار برسانند، برای تکمیل زنجیره، کار می کنند و نیاز یکدیگر را برآورده می‏ نمایند با این قرارداد تعهدی دو طرفه بین کشاورزان و یک سری شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی حاصل می شود که دو طرف تعهدی را به عهده می گیرند. مهمترین تعهد پشتیان یا سرمایه گذار: تامین نهاده های لازم ، اعتبارات لازم و دانش فنی است و تعهد کشاورز هم تولید محصول با کیفیت و شرایط مطلوب و قیمت مناسب می باشد.

ماهیت کشاورزی قراردادی خصوصی است و لذا بخش خصوصی می ‏باید وارد آن شود و وظیفه بخش دولتی در حوزه های سیاست گذاری است. در ارتباط با مزایای این قرارداد برای کشاورز کوچک مقیاس تجاری شدن کشاورزی و تضمین فروش محصولات با قیمت مناسب می باشد. همچنین با این قرارداد، کشاورزان سنتی از آموزش ها و مشاوره ها ،تسهیلات و اعتبارات پشتیبان استفاده می نمایند. شرکت های پشتیبان می توانند نقش ضمانت وثیقه برای تسهیلات کشاورز باشد از نوسانات قیمت خیالش راحت باشد و اما شرکت پشتیبان هم می‏تواند دسترسی به محصولات یکنواختی با مدیریتی که دارد و همچنین بدون نیاز به مالکیت زمین می‏تواند محصول تولید نماید.

نقش وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بخش دولتی سیاست گذاری تولید و تثبیت قیمت ها ، افزایش کیفیت محصول است. در همین راستا، وزیر محترم جهاد کشاورزی تاکید دارند این را به عنوان یک الگو در بخش کشاورز قرار دهیم.

در ادامه جناب آقای عبداله مدیر عامل شرکت کشت و صنعت روژین تاک به عنوان یکی از موفق ترین پشتیبان طرح کشاورزی قراردادی در استان کرمانشاه بیانات ذیل را اعلام نمودند:

کشاورزی قراردادی از دو کلمه تشکیل شده : کشاورزی و قرارداد که در دنیا خیلی رایج شده و جنبه های مدیریتی آن بر 3 پایه است: 1- زمین و آب 2- کشاورز 3- شرکت پشتیبان

با این روش، می توان آب و زمین را مدیریت کرد. با آموزش کشاورزان را با تکنیک های جدید و پیشرفت روز دنیا آشنا کرد و شرکت پشیبان، نقش محوری در هر منطقه ایفا می نمایند.

مبنا کار این چنین است کشاوران را دعوت به همکاری می نماییم قرارداد می بندیم و قیمت تضمینی کف قرار می دهیم که ارزانتر از این نفروشند اولین کار تضمین خرید می کند و هرگز محصول روی زمین باقی نمی ماند.

در قالب این روش کلینیک کشاورزی ایجاد کردیم (داروخانه کشاورزها)، تشکیل کلاس آموزشی و نهایتاً محصولات سالم بدست بخش صنعتی قرار می گیرد و بتوانیم عرضه به بازارهای جهانی کنیم.

دستاورد این عملکرد 450 هزار تن تولید گوجه فرنگی و 3600 نفر کشاورز آموزش دیده داریم و کود و سم را کنترل می کنیم و روزانه 4200 تن گوجه فرنگی را تبدیل به رب می نماییم.

برای ورود به بازار جهانی دو اصل لازم است: 1- کیفیت پایدار 2- تولید یکنواخت سالیانه

در پایان آقای دکتر خالدی اعلام نمودند: با کشت قراردادی امکان حضور شرکت های بین المللی در داخل کشور به عنوان شرکت پشتیبان و تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده و بالعکس حضور شرکت های پشتیبان کشور ما در کشورهای همسایه فراهم می گردد.

تعداد مشاهده خبر56 بار
تصاویر مرتبط

  • 1_0
  • 2_0
  • 3_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal